Bo och hitta

Karta 2014

Måltider planeras i samråd med gruppen. Undervisningslokalen har mikrovågsugn, kyl, frys och möjligheter att koka kaffe och te.

Målarskolans elever är ofta sommarboende i trakten och det är också många som kommer resande och ordnar sitt boende på annat sätt.

Vandrarhemmet Blidö Hamnkrog ligger i Stämmarsund på cykelavstånd från Bruket.
Till vandrarhemmet (öppnas i nytt fönster) >>>

Om båt- bil- eller husvagnsplats önskas går det säkert att ordna, så hör bara av dig till oss om du har sådana funderingar. Önskar du hyra hus eller rum försöker vi ordna även med sådana kontakter.
Det finns också möjlighet till Bed & Breakfast i närheten av målarskolan. Stugan består av ett allrum med kamin, en hall och en vedeldad bastu. Det finns bl a kylskåp, mikrovågsugn och en liten spis. Vatten i behållare, separettoalett och dusch finns på annan del av tomten. Stugan passar för 2-3 personer. Lakan och handdukar går bra att hyra. Frukost beställes separat.                                                                                                          300:-/person och natt. Kontaktperson: gunilla@eke.se

 

Karta till Bruket finns här >>>

Mer info om Blidö – ön i solen! –  finns här >>>

Målarglädje